X Kapat

Biz uzun senelerini kurumsal hayatta geçirdikten sonra hayatın çok değerli olduğunu anlayarak istediği işi yapmaya karar vermiş ve yeni ADALI olmuş bir çiftiz. Senelerdir edindiğimiz tecrübeyi amatör işletme ruhumuza katarak misafirlerimiz ile hep beraber mutlu olacağımız anlar yaratmak istiyoruz.

En önemlisi de Cunda`nın simgesi olan rahmetli ciciannemiz İsmet Hanım’ın bize bırakmış olduğu bu paha biçilmez “sevgi mirasına” onun prensipleri doğrultusunda sahip çıkıyoruz.

Neptün & Cihan

TARİHÇE

 

Mustafa Altay 1906, İsmet Altay 1908 yılında Girit Resmo’da dünyaya gelmişler. 1924 yılında Mustafa Bey 18, İsmet Hanım ise 16 yaşındayken Girit’ten Cunda adasına mübadil olarak gelmişlerdir. Daha sonra hayatlarını birleştirerek bugün Altay Butik Otel olan evde yaşamlarını sürdürmeye başlamışlar.

 

1955’te yaşadıkları evi tamamen yıkarak yeni baştan yapıp,1960 yılında bu yeni evde pansiyonculuğa başlamışlardır.

Mustafa Bey ziraatçilik, bakkallık yapıp aynı zamanda zeytinyağı mengenesini işletmekte, zeytinliklerle uğraşmakta ve zeytinyağı ticareti yapmaktaydı. Bunun için lakabı “tüccar Mustafa” idi. Çok çalışkan, yorulmak bilmeyen, dürüst, becerikli ve kafası çok çalışan bir insandı. İsmet Hanım Yunanca okuyup yazmayı Girit’te bitirdiği ilkokul sayesinde öğrenmiş, Türkiye’ye gelince de Türkçe okuyup yazmayı öğrenmiştir. Çok zeki, çok akıllı, çok nüktedan, insan ve hayvan sevgisi dolu müthiş bir insandı. Çok çalışkandı ve herkese yardım etmeyi severdi. Adadaki çoğu kişiye bir şekilde emeği geçmiştir.

 

O Cunda’nın CİCİ ANNESİ idi. Cunda’ya gelen herkes onu bir şekilde ziyaret etmiş, tanımış ve çok sevmiştir. Girit’i, mübadeleyi ve yaşadıklarını çok detaylı bir şekilde anlattığı için anıları birçok gazete ve dergide yayınlanmıştır. Birçok kitapta İsmet Hanım’ın hayatından söz etmektedir; hayatı, SUYUN ÖTE YANI filmine de konu olmuştur. 1999 yılında, İsmet Hanım 91 yaşındayken Yunanlı bir vakıf tarafından Girit’e davet edilerek doğup büyüdüğü toprakları ziyaret etmiş ve duygularını konu alan TO TAKSİDİ (malum seyahat) adlı belgeselin de bir parçası olmuştur. Bu belgesel dünya televizyonlarında yayınlanmış, çoğu insanı tarihin sayfalarına götürmüştür. Ayrıca bu belgesel İstanbul Film Festival’inde de Abdi İPEKÇİ Barış ödülü almıştır. Renkli bir kişiliğe sahip olan İsmet Hanım son derece sağlıklı 95 yıldan sonra 29 Ocak 2003 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Hayattayken kullandığı eşyalar avlumuzda sergilenmektedir.